Sectech NORWAY
8-9 March, 2023
NOVA Spektrum
Sectech DENMARK

Copenhagen

Registrering
Registrera dig online innan du kommer till Sectech!

Entré för besökare
Registrera dig gratis och skriv ut din badge. Fackmässa. Barn under 15 år endast i vuxens sällskap.


Nyheter

2009-09-21

Sectech-seminarie om energieffektiv LED-belysning för övervakningskameror

Seminarierna på Sectech den 20 - 21 oktober på Rica Talk Hotel i Älvsjö kommer i många avseenden handla om den senaste säkerhetstekniken och de möjligheter den innebär för företag och offentliga verksamheter. Ett sådant mini-seminrie är "Effektiv och energibesparande LED-belysning - hur skapas kvalitativ övervakningsvideo om natten?" som äger rum den den 20 oktober kl 13.00 - 14.30 Seminarievärd är ADI Alarmsystem.


På  detta seminarium utlovas en provkarta på nya landvinningar när det gäller effektiv och energiekonomisk belysning för videoövervakningssystem. Deltagarna får en genomgång av traditionella ljuskällor med tyngdpunkt på energitapp, miljöbelastning och uppvärmningstid.

Seminariet kommer att förklara möjligheterna med vitt ljus och  infrarött från LED-dioder.

IR-belysning förklaras i förhållande till projektering och till ljusets egenskaper. Fokus ligger på användningsområden och på korrekt val av LED-belysning för olika applikationer.

Genomgången omfattar reflektion och färgåtergivning liksom energibesparing och verkningsgrader på de högeffektiva LED-dioderna. Betydelsen av dag- och nattkameror med IR-korrigerade objektiv förklaras och visas.

Särskilt intressant är kanske LED-belysning som är baserad på strömförsörjning via Power over Ethernet (PoE), som också kommer att tas upp.

Talare är Shaun Cutler, VD för brittiska  Raytec.

Bokning av seminariet sker via www.sectech.nu
Deltagaravgiften är 430 kr.

Skriv ut Skriv ut  
Entrésponsor

Video
Branschexperter intervjuas om säkerhetsmarknadens tekniktrender


Sectech Sweden 2025



Mediapartner
SecurityWorldMarket Detektor SecurityUser


© 2018 AR Media International AB Ett arrangemang av: