Sectech NORWAY
8-9 March, 2023
NOVA Spektrum
Sectech DENMARK

Copenhagen

Registrering
Registrera dig online innan du kommer till Sectech!

Entré för besökare
Registrera dig gratis och skriv ut din badge. Fackmässa. Barn under 15 år endast i vuxens sällskap.


Nyheter

2004-06-05

Säkerhetmässa i Pakistan framflyttad


Hela evenamanget Build.Pakistan 2004 den 22 - 25 juni i Karachi, där säkerhetsmässan Security & Safety ingår, är inställd och framflyttad till den 24 -27 november.
 
Arrangören CEMs hävdar att orsaken är "en del oförutsedda omständigheter" utan att precisera sig. Man kan förmoda att det är en kombination av den dåliga uppslutningen från säkerhetsmarknadens företag och det ökade terrorhotet som framtvingat beslutet. Båda orsakerna hänger ju samman. 
   Bland de bokade utställarna fanns Ar Media International AB som redan två dagar innan arrangörens beslut bestämde sig för att ställa in sitt framträdande på plats.
   - Den politiska situationen har förvärrats och terrorhotet ökat. Det var Al Quaidas attack i Saudiarabien och sprängattentatet i moskén i Karachi dagen efter som fick oss överväga vår medverkan. Efter att ha kontaktat UD, som avrådde från att resa, beslutade vi oss för att ställa in, berättar Lennart Alexandrie, VD för Ar Media International, som tillägger att det knappast kommer bli aktuellt att ställa ut i November heller.
   - Det känns som om våldspiralen i regionen fortsätter tyvärr. Sannolikheten att vi skulle ställa ut i november förefaller därför liten. Vi har dessutom en väldigt mässintensiv period i november där vi ställer ut på Sectech i Köpenhamn, Expoprotection i Paris och Sicurezza i Milano. Att klämma in Karachi i det programmet förefaller något överambitiöst, avslutar Lennart Alexandrie.
   Många av de utländska företag som hade tänkt att ställa ut i Karachi grundar säkert sitt deltagande på det växande behovet av säkerhet i Pakistan. Att det är en tillväxtmarknad råder ingen tvekan om, men i dagsläget präglas marknaden av osäker avvaktan på ett betydligt stabilare läge. 

 
 
Skriv ut Skriv ut  
Entrésponsor

Video
Branschexperter intervjuas om säkerhetsmarknadens tekniktrender


Sectech Sweden 2025



Mediapartner
SecurityWorldMarket Detektor SecurityUser


© 2018 AR Media International AB Ett arrangemang av: