ADT visar starkt produktprogram på Sectech
Läsare till C-CURE - ett integrerat passerkontroll- och säkerhetssystem.
Med SECTECH 2003 den 28 - 29 oktober gör sig ADT Sensormatic tillgängligt för hela den svenska säkerhetsmarknaden och dess kunder. Sedan tidigare är ADT Sensormatic mest känd som leverantör av varularm och kameraövervakning till svensk handel. Efter TYCO Internationals förvärv av Sensormatic 2001 har mycket hänt.
TYCO koncernen fokuserar numera på varumärken och låter dessa försäljas genom olika kanaler. En kanal är ADT (American District Telegraph, etablerat år 1874), vilka är en av världens största säkerhetsinstallatörer, etablerade i över 100 länder. I skandinavien heter man idag ADT Sensormatic (fd Sensormatic) och erbjuder såväl gamla som nya kunder totala säkerhetslösningar.
På SECTECH visar ADT Sensormatic C•CURE® 800/8000, ett redundant integrerat passerkontroll- och säkerhetssystem i kombination med Intellex® hårddiskinspelare och kameraövervakningssystem från American Dynamics.
Kombinationen bygger på framstående teknik genom ett fullständigt redundant TCP/IP säkerhetsnätverk mellan ingående komponenter. I passerkontrollsystemet erhålls full redundans genom att sammankoppla server och undercentraler med hjälp av två nätverksanslutningar. Undercentralen iSTAR (innehållande en fast Onboard Ethernet Adapter samt en PMCIA Ethernet Adaptor), kan genom ett TCP/IP-nätverk konfigureras med två IP-adresser vilket möjliggör en äkta fysisk redundans ända ut på kretskortsnivå. Det integrerade passer- och säkerhetssystemet C•CURE® 800/8000 bygger på en öppen plattform (öppna protokoll), vilket gör att kunden inte låser sig till en enda leverantör eller fabrikat. Säkerhetssystemet blir mer flexibelt och kan relativt enkelt integreras tillsammans med andra systemlösningar.
TCP/IP Säkerhetsnätverk
ADT Sensormatic förespråkar att man ej bör använda befintligt LAN mellan ingående komponenter i ett säkerhetssystem.
- Istället är det viktigt för kunden att tänka ”säkerhet” och att säkerhetssystemet måste fungera kontinuerligt, alla dagar, året runt, säger Dick Ingelsbo, på ADT Sensormatics försäljningsavddelning för industrin.
- Det ska inte kunna hända att en IT-avdelning på exempelvis en svensk industri, stänger ner företagets nätverk en fredag eftermiddag för diverse uppdateringar mm. Detta kan medföra att säkerhetssystemets funktioner påverkas negativt, menar han.
- Inom ADT har vi globala erfarenheter av installerade säkerhetssystem, där en mycket hög driftsäkerhet krävs, hävdar Ingelsbo.
Proximity vs Smart Card
ADT Sensormatic visar även proximity och Smart Card läsare till C•CURE® 800/8000. Här inbegrips proximitykort som är bestyckade med en 13.56 MHz kontaktlös Smart Card-krets. Detta kort kan användas i applikationer som t ex inloggning på datorer, digitala betalsystem, tidsredovisning med mera. ADT Sensormatic visar både Philips MIFARE® teknik och HIDs iCLASS Smart Card teknik.
- Skillnaden mellan HIDs 64-bitars iCLASS och Philips 32-bitars MIFARE teknik är att MIFARE-tekniken är en helt öppen standard och har blivit lite av en industristandard för en mängd applikationer, avslutar Dick Ingelsbo.