2022-05-03

Säkerhetsbranschen och SBSC i samarbete om certifiering

Säkerhetsbranschen arbetar för att våra medlemmar ska ha rätt kunskap och för att de ska kunna leverera med hög kvalitet, och en viktig del i det arbetet är att kunna erbjuda medlemmarna utbildning och certifiering till förmånliga priser, kommenterar Jeanette Lesslie Wikström.

Säkerhetsbranschen och Svensk Brand- och Säkerhetscertifiering (SBSC) har ingått ett samarbetsavtal som innebär att branschorganisationens medlemsföretag får ett förmånligt pris på certifiering hos SBSC efter att de genomfört en utbildning för "Behörig Ingenjör" på Säkerhetsuniversitetet.

Samarbetet innebär även att SBSC erbjuder möjlighet att genomföra examinationen i direkt anslutning till utbildningen, antingen i utbildningslokalen eller i SBSCs lokaler.

– Säkerhetsbranschen arbetar för att våra medlemmar ska ha rätt kunskap och för att de ska kunna leverera med hög kvalitet, och en viktig del i det arbetet är att kunna erbjuda medlemmarna utbildning och certifiering till förmånliga priser, kommenterar Säkerhetsbranschens vd Jeanette Lesslie Wikström.

– Vi är väldigt glada över det nya samarbetet med SBSC och den ökade medlemsnytta det medför när vi nu kan erbjuda ännu ett starkt erbjudande inom certifiering.

Mårten Wallén, vd för SBSC, uttrycker samma positiva syn på överenskommelsen.

– Det känns glädjande att tillsammans med Säkerhetsbranschen inleda ett samarbete och på så sätt skapa tydliga mervärden för dem som väljer att höja sin kompetens genom utbildning och certifiering, säger han.

Redan nu kan medlemsföretag logga in på Säkerhetsbranschens medlemssidor för att läsa mer om erbjudandet och om hur de tar del av det.Leverantörer
Ändra marknad
Till toppen av sidan
Stäng