11-09-2018

Dansk Byggeri til kamp mod indbrud

Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri

I samarbejde med Byggeriets forsikringsservice og sikkerhedsrådgivningsfirmaet yourCompany lancerer Dansk Byggeri en kampagne, der både skal sikre varebiler og byggepladser bedre, give bedre forsikringsvilkår og gøre det lettere at få stjålne varer tilbage.

- Vi er for at sige det lige ud godt og grundigt trætte af det omfattende tyveri fra varebiler og byggepladser. Derfor opfordrer vi alle vores medlemmer til at blive en del af kampagnen Stop Tyven ved at få en sikringspakk installeret, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.

Tal fra Dansk Byggeris forsikringspartner Byggeriets forsikringsservice, der er en del af Gjensidige Forsikring, viser en stigning i omfanget af tyveri fra varebiler på ikke mindre end 81 procent fra 2016 til 2017. Med den kommende kampagne ønsker Dansk Byggeri at mobilisere medlemsvirksomheder, forsikringsselskaber og politi for at få sat en stopper for udviklingen.

- Vi har fra vores medlemmer hørt meget om problemet med tyveri gennem flere år. Nu bliver vi nødt til at handle og tage kampen op mod tyvene, der tilsyneladende ser varebiler og byggepladser som et tag-selv-bord, siger direktør Michael H. Nielsen.

Kampagnen hedder Stop Tyven og findes på stoptyven.info. Her kan håndværkere købe en sikkerhedspakke, der indeholder GPS-udstyr, DNA-sporing og mærkning af bilerne. Hvis uheldet alligevel skulle være ude, kan de stjålne varer spores via GPS. Meningen med kampagnen er at få flere håndværkere til at melde sig til, så man med en samlet indsats kan skræmme tyvene væk og nedbringe antallet af indbrud.

Det har vist sig, at selv godkendte låsesystemer ikke er nok til at holde tyvene væk. Flere håndværkere har allieret sig med den lokale låsesmed for at sikre deres værktøj, men mange må konstatere, at indbrudstyven alligevel får adgang. De store vinduer i varebiler og ofte relativt åbne indhegninger af byggepladser gør det også svært for låsesmeden at sikre området - selv den bedste lås kan ikke forhindre nogen i at klatre over hegnet eller smadre en rude.

Flere virksomheder laver også låse specielt til sikring af varevogne, men når antallet af indbrud er steget så kraftigt, er der brug for at vende udviklingen. Det håber Dansk Byggeri at gøre med den nye kampagne,


Leverandører
Ændre marked
Tilbage til toppen